Acylpyrínci
Poměrně brzy se uskutečnila derniéra představení Nemocnice má ubrečená okna a Obrazy ze života Acylpyrínků, a to 4.11.1997
Vánoční hraní rozjeli nejmenší se svým Kde bydlí čas, hrálo se na Staré radnici, a to jak pro školy, tak pro veřejnost na Adventním koncertě.
Kde bydlí čas
(Lucie Džupínová, Jonáš Konývka, Ondřej Šulc, Tomáš Vyhlídka, Tonda Kandrik)
V tomto vánočním čase také vzniklo nové představení. Hanka Cerhová společně s Jonášem Konývkou vytvořili v režii Ireny Konývkové pásmo vánočních pohádek, písní a básní nazv. Blíží se, blíží vánoční čas. Premiéra byla ustanovena na 7.12. a pak už šlo jedno představení za druhým 11.12. s gymnáziem na Staré Radnici, 18.12. s DaD na Radnici, na Andventním koncertě a pro školy a pro školy a pro školy
Hanka Cerhová a Jonáš Konývka
21.února jsme se v Plzni zúčastnili oblastní přehlídky monologů a dialogů O pohárek SČDO. Lenka Kunešová získala hlavní cenu (za monolog ze hry Třináct vůní) a postoupila tak na národní přehlídku, Šárka Viktoříková získala 2. cenu (za monolog z knihy Proč bychom se netopili).
O týden později pak na oblastním kole Wolkrova Prostějova se stala laureátkou přehlídky Hanka Cerhová (texty Berková - Milostná a F.L.Čelakovský Toman a Lesní panna) a postoupila na Wolkrův Prostějov - odtud si přivezla čestné uznání za Milostnou od Berkové.
(V krajském kole získala také Eva Rücklová čestné uznání).
Hanka Cerhová
Březen je měsíc premiér. 5.března se uskutečnily hned dvě premiéry představení Prášíš?!. Děvčata se zde střídají, a tak hrajeme dvakrát. Celou skupinu dát dohromady včetně muzikantů nebylo vůbec jednoduché.
Prášíš - všichni
Na fotografii všichni, kdo se podíleli na představení
Zleva 1.řada sedící: Jonáš Konývka, Veronika Brodcová, Iva Süttöová, Zdeněk Fořt a Zdeněk Konývka
Zleva 2.řada sedící: Aleš Hasman, Ilona Rausová, Karel Wudy, Martina Dudášová, Kateřina Hasmanová
Zleva 1.řada stojící: Vlastislav Mareš-autor hudby a dirigent, Lucie Marešová, Gabriela Bláhová, Petr Nídl, Pavla Maříková, Jana Poberežníková, Jitka Strejčková, Irena Konývková-režisérka a autorka scénáře
Zleva 2.řada stojící: Anna Handrychová, Karolina Hrubá, Věra Bečková, Jakub Cír
Prášíš uspělo na oblastním kole Dětská scéna a postoupilo nepřímým postupem na její národní kolo do Ústí nad Orlicí
Letošní rok je též rokem soutěží základních uměleckých škol. V přednesu 1. místo získali a do národního kola postoupili:
Věra Bečková, Martina Dudášová, Anna Handrychová, Karel Wudy, Hana Cerhová a Šárka Viktoříková
2.místo získali Zdeněk Fořt, Zdeněk Konývka, Lenka Kunešová
V literární soutěži pak získali 1.místo a do národního kola postoupili: Jonáš Konývka, Zdeněk Konývka a Eva Rücklová
Na národní přehlídce získala 1. místo Hana Cerhová (za monolog Márinky K.H.Máchy a Milostnou A.Berkové), 2.místo pak vybojovala Anna Handrychová (za monolog Alenky v říši divů). Jonáš Konývka pak za práci Malá pětka, Velká jednička získal 1.místo v literární soutěži.
V přednesu soutěžili Hopáci i v linii soutěže Dětská scéna. Do oblastního kola postoupili Šárka Hájková, Jonáš Konývka, Ondřej Šulc. Čestné uznání v okresním kole získali Ivana Galiová a Věra Bečková.
1. místo v oblastním kole, a tedy i postup na národní přehlídku si vybojoval Jonáš Konývka, Ondřej Šulc získal čestné uznání.
Jonáš Konývka v celostátním kole
30.4. - 2.5. 1998 HOP-HOP vyjel s představením Prášíš?! na mezinárodní festival Sapperlot do Itálie
ZAČÍNÁ ÉRA FOCENÍ SOUBORU U DOMEČKU K.H.BOROVSKÉHO
zleva spodní řada: Lucie Marešová, Pavlína Dudášová Irena Konývková, Aleš Hasman 2.řada Věra Bečková, Gabriela Bláhová, Jonáš Konývka, Zdeněk Konývka, Karel Wudy, Zdeněk Fořt 3.řadaKateřina Hasmanová, Jana Poberežníková, Pavla Maříková, Jitka Strejčková, Veronika Brodcová, Jakub Cír, Miroslav Vlasatý, Petr Nídl
Uchvátili nás zde houpačky, pizzi i italské rodiny, u kterých jsme byli ubytování. Tato část souboru podruhé zvládla své představení hrát celé v německém jazyce! a zúčastnila se seminářů Improvizační hry, Komedie dell´arte, Improvizace s tělem a hlasem, Pomalý a rychlý pohyb, Kontaktní improvizace, Emotivní hry a Experimetnování s tělem. Shlédli jsme představení z Rakouska - dvě, Německa, Itálie - 4x. K našemu překvapení byl festival soutěžní. Finanční cenu směl ovšem získat pouze italský soubor - podařilo se to místnímu souboru pod vedením Tomase Troi. Nefinanční ceny v podobě dárků pak byly uděleny tyto a těmto souborům:
Za kvalitní školní divadlo Hall in Tirol Rakousko
Za profesionální přístup Dresden Německo
Za celkové zpracování a osobitý přístup Ostrov Česká republika
Sláva! Hurá!
Kluci v Prášíš
19.května jsme dali prostor našim nejmenším, ale i individuálním výstupům. To vše na již tradičních VEDRECH.
2. ročník se představil s etudami na námět Máme rádi zvířata a létání
Monology a dialogy měly pak o týden později svůj samostatný pořad Být či nebýt
na Staré radnici. Začali jsme tak další tradici - a to pořady monologů a dialogů Být či nebýt.
Pavla Maříková v monologu Barborky ze hry Není kocour jako kocour
Věra Bečková a Zdeněk Konývka v dialogu Becky a Toma z knihy Dobrodružství Toma Sayera.
2.6. je dnem smutku. Nejenže se loučíme s naším představením Je to tak prosté, ale především se loučíme s celou Hopáckou skupinou, která odchází na vysoké školy.
Svůj hopácký (mnozí i desetiletý) běh ukončují:
Milan Dont odehrál 6 inscenací
Lenka Kunešová 10 inscenací
Marcela Máchová 7 inscenací
Eva Rücklová 6 inscenací
Zuzana Strachoňová 8 inscenací
Šárka Viktoříková 6 inscenací
Hana Zimmermannová 6 inscenací
(k této skupině patří také Hana Cerhová, která ještě jeden rok pokračuje samostatně)
V červnu vyjel Jonáš Konývka na národní přehlídku Dětská scéna s textem Václava Čtvrtka Jak líčili na ptáčka s rezavým ocáskem a brzy za ním dojel i celý soubor HOP-HOP s inscenací Prášíš?!
Dětská scéna
Školní rok zakončily další večery poezie a absolventský koncert.
Prázdniny však netrvaly dlouho, neboť soubor HOP-HOP čekal 2. mezinárodní dětský divadelní festival ve Švýcarsku, kde jsme odehráli představení Prášíš?!, a to opět v němčině. Tak vřelou "domácí" atmosféru jsme dlouho nezažili. V malé vesničce Turgi žili všichni obyvatelé tímto festivalem, a tak jsme v kuchyni mohli vidět velkého majitele firmy, za barem maminky dětí z místního souboru, techniku zvládal manžel hlavní pořadatelky Doris Janser. A všude kolem nás bylo ovoce, dobroty, pití a vřelost a vřelost. K tomu všemu švýcarští divadelníci pozvali soubory z Lucemburska, Litvy, Německa, Francie, Švýcarska a nás ostrovské. Během deseti dnů festivalu jsme absolvovali semináře Hlas, Improvizace, Hudba - řeč dětí, Tvořivé hry, Masky, Mezi časem, Pohybové divadlo a Radost v tanci....a ještě byl čas i na hraní si.
takto pracují na semináři
děti se svými ubytovacími rodinami vyjely na výlet tam, kam jim bylo libo - takže většinou do Aquaparků, celý festival pak vyjel na výlet na vyhlídku nad Zurüch, dospělí si popovídali o představeních, postavili jsme Evropskou májku, oslavili jsme státní svátek - a děti pohovořili o míru (pro nás velmi zvláštní okamžik po dlouhé době socialistických frází).
Ale hlavně jsme svým představením potěšili. Švýcarská divadelní kritička napsala v Neue Bücher Zeitung: "Rekvizity, slova a jevištní obrazy minimální - dojem a zážitek maximální." Vedoucí pak vyzdvihovali vypracovanou metodiku a tvořivý přístup k dětem. Zkrátka a dobře zatím poprvé v životě jsme zažili při východu z divadla (dlouho po představení) špalír nadšených diváků vykřikujících bravo! To se to bude v dalším roce pracovat.
foto přímo z hraní ve Švýcarsku
Copyright © 2008 - 2013 All rights reserved. Powered by: www.valid.cz | Design: www.rrsoft.cz