ÚSPĚCHY LITERÁRNĚ DRAMATICKÉHO OBORU VE ŠKOLNÍM ROCE 2022/2023
Kronika HOP-HOP Ireny Konývkové 2022/2023
Školní rok těchto skupin začaly zostra. V prvních dnech září jsme oprášili inscenaci Vilma běží o život, vzhledem k tomu, že jsme o prázdninách hráli na mezinárodním divadelním festivalu ve Švýcarsku, tak to nebyl takový problém, a vyjeli jsme do Jičína, abychom se 12. září stali inspirativním představením pro účastníky seminářů Dramatická výchova ve škole v Jičíně. Tuto – na scénografii náročnou inscenaci – jsme sice hráli na pididivadle, ale určitě to pro nás byla zajímavá zkušenost.
O týden později jsme se netradičním způsobem zapojili do Filmového festivalu Otty Hofmana. Minimálně dvacet ročníků jsme vždy vymýšleli úvod a závěr festivalu, tentokráte jsme se konečně dočkali toho, co nám více náleží, a to být dětskou porotou. Dala jsem si podmínku, že dvě děti budou od každého „dramaťáckého“ učitele (tedy 6) a zbytek mohou být, jak chtějí organizátoři, z konkurzu. Výsledkem ale bylo, že kromě jedné dívky z gymnázia, bylo 9 dětí z našeho dramaťáku, což bylo moc fajn. Bavilo nás si o filmech povídat a rozebírat je (dle některých to takto zažili poprvé, ač nebyli v porotě poprvé, prý mnohdy ani filmy neviděli, nikdo se s nimi o tom nebavil, nikdo je neorganizoval, pak jen chtěli hlasování). To my na to šli opravdu poctivě. Vždyť dětská porota vybírá nejen hlavní cenu za film, ale i za herecké výkony v dívčí a za herecké výkovny v chlapecké roli.
Část poroty: Julie Slámová, Ema Horčičková, Ivana Chernyavska, (gymnazistka), herečka Khek Kubarová, Kateřina Staňková, Ella Zeroniková, Vojta Kubeš.
Kluci (Sam a Max) se pak zapojili do dětské televize jako redaktoři
Pro festival jsme také hráli námi zdramatizovanou knihu Otty Hofmana Lucie a zázraky.
Tadeáš Novák, Lucie Ratajčáková, Ondřej Šulc
Tato inscenace byla poslední tvorbou zbytku nejstarší skupiny Tadeáše Nováka, Lucie Ratajčákové, jako host s námi pracoval Ondřej Šulc (všichni tři už v podstatě absolventi, Táďa a Lucka od tohoto školního roku již nechodí, studují vysokou školu). S inscenací soubor postoupil v loňském školním roce na celostátní přehlídku činoherního divadla Popelka Rakovník, která se koná až v říjnu. Žádné vavříny jsme nepřivezli, diváci se rozdělili na dvě části, jedné se inscenace moc líbila, druhé ne. Určitě se na výkonu podepsala vysoká horečka Tádi a vystresování Ondry, ale o tom divadlo je. Někdy se zadaří, někdy ne. Ostudu jsme ale určitě neudělali, sama porota poznamenala, že vlastně ani neví, co by vytkla, jen to podle nich zkrátka nefungovalo tak, jako v krajském kole.
Ondřej Šulc Tadeáš Novák
Lucie Ratajčáková
V listopadu jsme se zapojili do festivalu Chvění slov, v úžasném Karlovarském divadle jsme tak mohli mít derniéru inscenace Natálčin andulák.
Jinak jsme pro letošní rok byli odhodláni, že odpočíváme a že tedy budeme mít běžné vyučování s etudami, cvičeními a hrami. A na individuálních hodinách se pak budeme věnovat monologům a dialogům. JENŽE…Kája Pöseltová s Adélkou Hájkovou si vybrali Ruby a Garnet a hned v prvních dnech (po přečtení celého scénáře) škemrali, že chtějí udělat celou hru. Námitky, že neděláme tu samou inscenaci dvakrát (jen monology a dialogy) moc nepomohl…chuť byla zkrátka tak velká, že jsme se do toho s novou výpravou, jinými kostýmy, ale stejnou hudbou, pustili. Toto rozhodnutí vyvolalo chuť u dalších dívčích seskupeních, že také chtějí delší inscenaci, že jsme zkrátka tvořili – tedy vlastně tvořily a tvořily, až vznikly tři dívčí inscenace: Strachy (ve větší míře autorská tvorba Natálie Szabo, Ivany Chernyavské, Venduly Polákové daná do scénáře I. Konývkovou), Nová holka (dramatizace I.Konývkové s herečkami Kateřínou Staňkovou a Ellou Zeronikovou) a zmíněná Ruby a? Garnet.
A samozřejmě nemohla chybět klučičí inscenace. Vzhledem k tomu, že v září k přijímacímu řízení přišel nový kluk Viktor Majkus a během Švýcarska se k nám přidal bubeník Maxmilián Lovász, tak rozhodnutí bylo od začátku jasné, že Samuel Tomáš Machač a Tadeáš Matoušek nebudou dělat dialog, ale společně s ostatními inscenaci, vznikl tak Poslíček.
Tvorbou čtyř inscenací tak bylo ukončeno odpočívání a naopak se zkoušelo hodně navíc, místo 45 minut tzv. Přednesu, měla každá skupina i 3 vyučovací hodiny – podle tvorby. A občas, abychom na sebe nezapomněli, jsme si dopřáli společné „hraní si“.
Všechny čtyři inscenace spatřili světlo světa při premiéře 4. března v sobotu, bylo to takové přehlídkové odpoledne s pauzami na občerstvení, zakončené společnou oslavou. Pro mne trochu náročné (najednou připravit světla pro čtyři inscenace, rychle se vždy přepnout na novou inscenaci, každou skupinu nastartovat, pomáhat jim zvládat trému), ale myslím, že pro všechny diváky a i pro nás to bylo odpoledne plné nádherných emocí.
A pak už se rok nesl v účastech na různých přehlídkách, které přinášeli samou radost.
Až do celostátního kola Kandrdásku se dostaly Strachy a Nová holka. V obou kolech – krajském (11.února) i celostátním (1. dubna) – získali obě skupiny první místo a radovali se z chvály poroty.
Kraj: Vendy,Natka,Kačka, Iva, Ella Celostátní: Irča, Vendy, Natka, Ella, Iva (Kačka byla nemocná, přijela s maminkou autem - odehrála - odjela :o)
23. a 24. března probíhaly hned dvě přehlídkové soutěže najednou. U nás v Ostrově jsme organizovali krajské kolo Dětské scény (divadla) a krajské kolo soutěže literárně dramatického oboru ZUŠ. O přehlídkách bylo i ve zprávičkách na Déčku.
Součástí přehlídek byli i semináře (tanec, výtvarka, rozbory). Zúčastnilo se 17 souborů. Byla to příjemná přehlídka
Všechny čtyři inscenace si přinesly ocenění. A ocenění sbírali někteří i ve vyšších kolech v červnu.
Strachy
Dětská scéna, 51. celostátní přehlídka dětského divadla
Čestné uznání v krajském kole
Literárně dramatický obor – soutěžní přehlídka v kolektivním projevu
Stříbrné pásmo v krajském kole
Natka, Vendy, Ivanka na krajském kole
Nová holka
Dětská scéna, 51. celostátní přehlídka dětského divadla
Nominace na postup v krajském kole, nominace nebyla bohužel proměněna v postup
Literárně dramatický obor – soutěžní přehlídka v kolektivním projevu
Zlaté pásmo v krajském kole a postup do ústředního kola do Mostu, zde Stříbrné pásmo
Kačka a Ella v Mostě na celostátní přehlídce
Ruby a? Garnet
Dětská scéna, 51. celostátní přehlídka dětského divadla
Přímý postup z krajského kola a účast na celostátní přehlídce, odtud doporučení na Jiráskův Hronov
Literárně dramatický obor – soutěžní přehlídka v kolektivním projevu
Zlaté pásmo v krajském kole a přímý postup do ústředního kola v Mostě, zde Stříbrné pásmo
Kája a Adélka na celostátní v Mostě
Poslíček
Dětská scéna, 51. celostátní přehlídka dětského divadla
Nepřímý postup z krajského kola, který byl proměněn v postup (z 26 inscenací bylo programovou radou vybráno jen 5 inscenací na celostátní přehlídku
Literárně dramatický obor – soutěžní přehlídka v kolektivním projevu
Zlaté pásmo v krajském kole a postup a v ústředním kole Zlaté pásmo.
Matyáš, Sam, Viktor, Max na krajském kole a na celostátní v Mostě
Dlužno poznamenat, že Poslíček měl velmi složitou situaci při tvorbě. V prosinci od nás odešel Tadeáš Matoušek, od ledna pak jako host přišel Matyáš Beran, který chodí do dramaťáku do třídy Ondřeje Šulce. Kluci se ale se vzniklou situací poprali s lehkostí, Matyáš zaplul do souboru velmi snadno. Úspěch kluků je pro mne malým zázrakem, vždyť Viktor Majkus a Max Lovász chodí od září, Matyáš je úplně z jiného souboru a ještě vešel k nám až v lednu, jedinou stálicí je tedy Samuel Tomáš Machač. Zkrátka krásná práce.
Na Dětské scéně hráli kluci dvakrát. Děvčata s Ruby a? Garnet dokonce třikrát! (představení trvá 40´a děvčata ho hrála ráno v 10 hod., pak ve 14 hod. a v 15 hod.). Oběma se podařilo na Dětské scéně rozbrečet celý sál.
Na Dětské scéně Adél, Viktor, Kája, Sam, Irča (Max a Matyáš museli odjet - škola v přírodě, písemky)
V Mostě (odzadu): Sam, Irča, Tadeáš, Kája, Ella, Viktor, Kačka, Adél (Max a Matyáš museli po odehrání odjet - písemka a nemoc).
V Mostě inscenace vyšla trochu lépe klukům, na Dětské scéně trochu lépe dívkám. Jak už jsem jednou napsala, zkrátka divadlo je o okamžiku, o atmosféře, dokázat teď a tady navázat s diváky neuchopitelné pnutí. Je to taková alchymie, kterou mnohdy neumí ani profesionálové.
V jednom se ale porota i přítomní diváci vždy shodli, že děcka jsou neskutečně herecky vybavení, jdou do inscenací naplno, jsou uvěřitelní, ví, co hrají a na sdělení, to je znát. Takže paráda.
Kája, Adélka Viktor, Sam
Poslíček je hodně založený na pohybu, a tak to byla jediná inscenace, která mohla hrát na mezinárodním divadelním festivalu Soukání, tedy společně s Vilmou. Soukání má samostatnou stránku, tak je možné se na zážitky podívat tam. Určitě jsme si ho užili.
Jinak jsme hráli ve školním roce samozřejmě pro školy, měli jsme předpremiéry i běžné hraní. Nová holka vyjela na festival do Habartova.
Ella a Kačka v Habartově
Někteří ze skupiny byli oceněni Uměleckou radou (Mladý talent Karolína Pöseltová a Adéla Hájková, Samuel Tomáš Machač. Aktivní žák Matyáš Beran) a vedoucí oboru LDO (Kolektivní skokan roku Viktor Majkus, Maxmilián Lovász, Vendula Poláková) a všichni pak ředitelkou školy za reprezentaci školy. Radostný to školní rok :o)
Irena Konývková
Kronika HOP-HOP Daniely Šulc Králové 2022/2023
V tomto roce vedu již tři divadelní soubory a myslím, že nikdo z nás se nenudil ani chvilku.
V září se Johanka Karbulová a Vojtěch Kubeš účastnili Filmového festivalu Otty Hofmana jako porotci.
V listopadu jsme se soubor Hop Hop Déšť vydali na festival Chvění slov, v Karlovarském divadle. Byl to velký zážitek, protože jsme poprvé opustili školu a také poprvé byli diváci nejen rodiče.
Soubor pak ještě několikrát vystoupil pro ZŠ, pro své třídy a učitele.
Po Vánocích začalo období soutěží a to sólových i souborových. Na kandrdásku v Horšovském Týně uspěly Johanka Karbulová a Viktorie Bodnárová s dialogem Madynka a Líza a postoupily do Národního kola v Brandyse nad Labem.
Na soutěži sólových recitátorů v okresním kole byli oceněni čestným uznáním Nataly Horvátová a Xaver Lechnýř, do krajského kola postoupili Mia Szabó, Eliška Anna Nováková a David Lenk.
V Aši byli Mia Szabó s textem O slůněi, které se nechtělo přikrývat uchem a David Lenk s textem O zapomnětlivém parašutistovi oceněni hlavní cenou v první kategrii. Eliška A. Nováková byla oceněna za poetický přednes bez postupu do celostátního kola.
Soubor Hop Hop Tornáda premiéroval 11.3.2023 s inscenací Můj brácha Tornádo ve velkém sále DK.
Zároveň vyjel na výlet do Mostu na nepostupový festival NaNečisto.
V dubnu se oba soubory zúčastnili krajského kola soutěže dětstkých divadelních souborů Dětská scéna a zároveň krajského kola LDO. Holčička a Déšť získala stříbrné pásmo a čestné uznání a Můj brácha Tornádo bronzové pásmo. Všichni účastníci, kteří vydrželi oba dva dny až do večera, měli možnost vidět 16 inpirativních inscenací.
V květnu se soubor Hop Hop Tornáda zúčastnil ostrovského Soukání 2023 a byla to první zkušenost s meziárodním festivalem. I přes nízký věk - nejmladší ze souborů - se členům souboru dařilo fungovat samostatě, navazovat nová přátelství a naučit se novým dovednostem v rámci seminářů.
Copyright © 2008 - 2013 All rights reserved. Powered by: www.valid.cz | Design: www.rrsoft.cz