SOUTĚŽE 2020/2021
LITERÁRNĚ DRAMATICKÝ OBOR
PODĚKOVÁNÍ ZA PROPAGACI ŠKOLY KLUCI A HOLKY Z PLAKÁTU
s rozhlasovými pohádkami
Olga Korostelová, Pavla Jindrová, Zita Šikolová, David Lenk, Jan Světlík, Kristýna Staňková
s přednesem
Lucie Heřmanová, Bára Lišková, Julie Slámová, Sára Modránszká, Magdalena Tegdová, Marek Danyo Espinosa, Matyáš Beran, Zuzana Fousová, Zuzana Knap
s rozhlasovými pohádkami na plakátech, ale
i na celostátní přehlídce ZUŠ Open
Vít Sláma, Vojtěch Kubeš, Lucie Novotná, Johana Karbulová, Eliška Hanková, Zuzana Čermáková, Viktorie Bodnárová, Vít Motlík, Jakub Pihera, Ela Davídková
na plakátech s přednesy i s monology a dialogy a na ZUŠ Open s Být či nebýt
ADÉLA HÁJKOVÁ, IVANA CHERNYAVSKA, SAMUEL TOMÁŠ MACHAČ, TADEÁŠ MATOUŠEK, ELIŠKA MIKESKOVÁ, KAROLÍNA PÖSELTOVÁ, ADRIANA PRAŠTALO, KATEŘINA STAŇKOVÁ, NATÁLIE SZABO, ELLA ZERONIKOVÁ,
tato skupina i video soutěž Pošli to dál
s rozhlasovými pohádkami
na plakátech s monology či dialogy, na přehlídce ZUŠ Open Být či nebýt
TADEÁŠ NOVÁK, LUCIE RATAJČÁKOVÁ, JAN ROHÁČ
tito tři ještě i video soutěž Pošli to dál s videem Já-člověk-lidé
společně s
VÍT BAUCHNER, JANA ĎURŽOVÁ, SÁRA HORČIČKOVÁ, ANTONÍN VALENTA
Opravdové soutěže, několika kolové
DĚTSKÁ SCÉNA 2021
OKRESNÍ KOLO CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKY
V PŘEDNESU
Čestné uznání
KAROLÍNA PÖSELTOVÁ
VOJTĚCH TEGDA
VIKTORIE SIMANDLOVÁ
VALERIE PROCHÁZKOVÁ
ADÉLA HÁJKOVÁ
NATÁLIE SZABO
ELLA ZERONIKOVÁ
MATYÁŠ PÖSELT
KRAJSKÉ KOLO CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKY
V PŘEDNESU
SAMUEL TOMÁŠ MACHAČ
CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKA
V PŘEDNESU
IVANA CHERNYAVSKA
DĚTSKÁ SCÉNA 2021
CELOSTÁTNÍ VÝBĚR NA CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKU DIVADELNÍCH SOUBORŮ
POSTUP A ÚČAST
SOUBOR HOP-HOP S INSCENACÍ NATÁLČIN ANDULÁK:
ADÉLA HÁJKOVÁ, IVANA CHERNYAVSKA, SAMUEL TOMÁŠ MACHAČ, TADEÁŠ MATOUŠEK, ELIŠKA MIKESKOVÁ, KAROLÍNA PÖSELTOVÁ, KATEŘINA STAŇKOVÁ, NATÁLIE SZABO, ELLA ZERONIKOVÁ
Nominace na Jiráskův Hronov
PŘIJETÍ
AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V PRAZE
DIVADELNÍ FAKULTA
KATEDRA ČINOHERNÍHO DIVADLA
OBOR HERECTVÍ ČINOHERNÍHO DIVADLA
JAN ROHÁČ
Ocenění Irča:
Síň slávy Jan Roháč
Jenda začal své studium literárně dramatického oboru v 2009 v přípravném ročníku. Z kluka, který pokukuje po ostatních a neustále zívá a nechce se učit texty, se postupně vyklubal talent, který si poradí s jakoukoliv rolí.
Jenda hrál v 11 inscenacích, z toho 9 z nich byly na různých přehlídkách a festivalech: Dětská scéna, Činoherní přehlídka pro děti, Přehlídka činoherního divadla dospělých, Šrámkův Písek, Jiráskův Hronov, Klášterecká divadelní žeň, Den světového divadla Praha, Divadelní Nitra a další festivaly v Litvě, Anglii, Itálii, Polsku, Slovensku, Rakousku, či světové festivaly v Rusku a v Indii.
Velký význam pro jeho herecký růst měla inscenace Útěk, kde od svého staršího hereckého kolegy Vojtěcha Palma nasál jeho zodpovědnost a nasazení pro tvorbu. Ztvárněním Saši Tichého se tak nastartovala Jendovo herecká kariéra.
Svým přirozeným hereckým projevem, ale i pohybovou vybaveností, totiž zaujal poroty všech soutěží a přehlídek, kam se Útěk probojoval, ať už to byla celostátní přehlídka ZUŠ, kde společně s Vojtěchem Palmem získal Zlaté pásmo. Hereckou vybavenost obou protagonistů vyzdvihla i programová rada Dětské scény, která představení přijala jako inspiraci na celostátní kolo dětského divadla, ale i porota Celostátní přehlídky činoherního divadla pro děti, díky které Útěk mohl zaujmout i diváky Jiráskova Hronova, meky divadelníků. Stejně tak i organizátoři indického světového festivalu v Dillí, kde Útěk reprezentoval ČR. Pro Jendu bylo však zásadní ocenění poroty krajského kola činoherního divadla pro děti, která vyzdvihla jeho nebývalou schopnost autentického bytí na jevišti a udělila jemu i Vojtovi cenu za herecký výkon. Jenda pak z této soutěže odjížděl s nabídkou role v Plzeňském státním divadle, kde hrál v inscenaci Živý obraz po boku takových herců jako je Jan Holík či Petr Konáš. Za roli Saši právem získal Cenu Mladý talent již v roce 2016. A mohl by, pokud by to bylo možné, získat takovou cenu i za ztvárnění role Jurka v představení Běž, chlapče, běž či Nate v nové inscenaci Jeden z nás lže, s kterou se soubor zúčastnil Šrámkova Písku v loňském již covidovém roce.
Jenda zkrátka patří k výrazným talentům literárně dramatického oboru, což prokázal i v sólové dráze. V přednesu, v roce 2018 se stal např. laureátem Wolkrova Prostějova, v sólových dramatických výstupech získal ocenění na celostátní soutěži Kandrdásek, či v celostátním kole LDO ZUŠ za roli Toma Sowyera, za roli Frantíka z knihy z knihy Poplach v Kovářské uličce, ale i za roli Joea v Saroyanově příběhu Tam, odkud pocházím jsou lidé zdvořilí. S tímto výstupem se mohl zúčastnit i celostátní soutěže dospělých tzv. Pohárek, konání soutěže však přerušil Covid-19. Další monology Červjakov z Čechovovi povídky, drsňák z Welshovo Sport pro všechny tak díky covidu zůstaly jen za zdmi dramaťáku, ale pomohli mu k přijetí na Divadelní akademii múzických umění, na obor činoherního herectví do třídy herce Ondřeje Vetchého a režiséra Milana Schejbala.
Za tento, ale i všechny vyjmenované úspěchy Jenda právem vstupuje do Síně slávy.
MLADÝ TALENT LUCIE RATAJČÁKOVÁ
Lucka je prvním žákem tzv. čtyřoborového ročníku, literárně dramatický obor tedy navštěvuje již od 1.9.2008. Od počátku studia se do všeho vrhala s nadšením, je schopna se prosadit nejen v souborové, ale i v individuální tvorbě. Z individuální tvorby, v kterém od roku 2009 do korony 2019 získala (pouze kromě jednoho roku) vždy nějaké ocenění, ať už za soutěž v přednesu, či za soutěž monologů a dialogů, z těch nejvyšších bych zmínila dvakrát účast na národní přehlídce monologů a dialogů.
Při jakékoliv tvorbě, ať už individuální, nebo kolektivní je Lucka ta, která se jako první naučí celý text, či roli a poctivě se na ně připravuje. Za souborovou práci bych zmínila úspěch se scénickým čtením s knihou Řeka s rozpuštěnými vlasy, který uspěl mezi 66 kolektivy a tři členové souboru (Lucka, Tadeáš a Karolína) vystupovali v divadle Minor v roce 2016. Ale především pak úspěch inscenace Běž, chlapče, běž, v níž Lucka věrohodně a velmi působivě ztvárnila hlavní postavu malého devítiletého Jurka, což bylo chváleno na všech festivalech, kterého se toto představení zúčastnilo (mimochodem naposledy v listopadu 2019 na světovém festivalu v Rusku, kde získalo hlavní cenu poroty v kategorii velké formy – tedy velkých divadel). V nové inscenaci Lucie a zázraky se pak těšíme na její ztvárnění dospělé Petry a zároveň i malé Lucie, s premiérou počítáme ještě v letošním kalendářním roce.
Kdybych měla shrnout Lucky herecké působení v souboru HOP-HOP, tak svým talent, ale i svou pílí a odpovědným přístupem je nenápadným a skromným hybatelem všech inscenací, které její skupina má na svém kontě, a proto ji právem náleží titul Mladý talent.
AKTIVNÍ ŽÁK
SAMUEL TOMÁŠ MACHAČ
Titul aktivní žák by si v letošním roce ze skupiny 3. ročníku asi zasloužili všichni, neboť zvládli i se skypovým omezením naučení vánočních básní a jejich natočení, dramatické výstupy a jejich natočení, přednesy a též jejich natočení, moderování a jeho natočení, a dokonce i inscenaci a účast na národní přehlídce. Ale přece jen, jeden z této skupiny zvládl tvorbu dvou dramatických výstupů (monologu a dialogu), jako první si bravurně a s dramatickou linkou a přesným timováním připravil stínovou pohádku, zapojil se do více rozhlasových pohádek a v mezičase, ještě nejvícekrát stihl přivítat malé občánky města Ostrova na Staré Radnici. Za tuto aktivitu si zaslouží titul Aktivní žák....a je to Samuel Tomáš Machač.
Julie Slámová
Julča je od svého nástupu do dramaťáku v pěti letech vůdčí postavou samostatných prací a zapojování se do kolektivní tvorby.
Nad zadanými úkoly vždy důkladně přemýšlí a nad rámec svého věku přemýšlí o výtkách k jejich zpracování. Je schopná přijímat kritiku a reflektovat jí do své další tvorby. Zároveň o tématech a úkolech přemýšlí dál i mimo hodiny a bývá tak na další hodiny vždy perfektně připravená. To se projevovalo i v letošní distanční výuce, kdy díky sve připravenosti stíhala mnohem více úkolů než ostatní a svou skupinu tak postrkovala k větším cílům a úkolům.
Kromě této práce pro souborovou tvorbu je i skvělou sólovou interpretkou, vypravěčkou prednesovych textů, ke kterým si tvoří důmyslné outfity v nichž zúročuje svoje dovednosti z výtvarného oboru.
Nikdy nenechá nikoho ve štychu a dokáže kdykoliv zaskočit za nepřítomnou spolužačku. Julie Slámová.
Lucie Fořtová
Od čtvrté třídy kdy do LDO nastoupila se projevuje jako tichá součást souboru. Vždy schopná zaskočit a vypomoct s jakoukoliv rolí a úlohou. Přesto, že nehrává hlavní role, je právě pro svou schopnost rychle zaskočit a převzít danou úlohu oporou souboru a člověkem, na kterého se ostatní mohou spolehnout.
Krom toho je Lucka skvělá prednesova interpretka a úspěchy má i v dramatických výstupech (účast na národní přehlídce Kandrdasek).
Dík a ocenění jí patří především za letošní práci, kdy samostatně objevovala možnosti stínového divadla, díky kterým jsem se i já jako pedagog mohl posouvat při výuce dál.
SKOKAN ROKU
IVANA CHERNYAVSKA
Možná tomu nebudete věřit, ale Ivanka chodí do literárně dramatického oboru již 5 let. V letošním roce získává titul Skokan roku. Dosud její nejvyšší ocenění za individuální tvorbu bylo vždy za soutěž v okresním kole, ale letošní rok vše změnil, Ivance se podařilo uspět v okresní i krajské online soutěži a získat si tak postup do celostátního kola Dětské scény do Svitav (mimochodem v každé kategorii smí postoupit max. 2 recitátoři) a Ivanka byla jedním z nich. Celostátního kola se před pár dny zúčastnila. V Ivance se tedy zrodil náš talentovaný recitátor. Popřejme ji mnoho takových dalších úspěchů.
Magdalena Tegdova
Majda přesto že je zařazená do ročníku o rok starších žáků a žákyň se jim v letošních výsledcích dokáže vyrovnat. Je to dáno nejen tím, že v hodinách přednesu s p uč Šulc Královou spolupracuje s Julií Slámovou, ale snad právě snaze se ostatním vyrovnat. Její postavy v etudách tak vykazují znaky a poučenost starších žáků a bez problémů plní i jejich výstupy.
Tedy pokud se zrovna někde neválí, protože dohánět úspěchy a dovednosti zrovna tohohle souboru, je těžká práce i pro šesťáka, natož pro páťačku.
Matyáš Kovacs
Matyáš nastoupil do LDO teprve před dvěma lety a jeho start nebyl zrovna raketový. Navíc ho v druhé půli roku zbrzdilo uzavření škol. Díky tomu pro něj stále není lehké orientovat se v prostoru, neotáčet se zády, udržovat kontakt s divákem nebo partnerem.
Vše ale letos dokázal vyvážit svou snahou a prací na sobě. Je vždy první kdo se hlásí do etud a improvizací a i když v nich dělá chyby, díky množství etud a improvizací které si takto vyzkoušel v letošní distanční i prezenční výuce se neustále zlepšuje. Oproti jiným, kteří během distanční výuky stagnovali se Matyáš rozvíjel a po návratu do školy překvapil nejen mne, ale i spolužáky svou připraveností a vybaveností a pohotovostí v tvorbě.
Za tuto vytrvalou práci na sobě si jednoznačně zaslouží titul Skokan roku.
Zvláštní ceny
ZA TVŮRČÍ NASAZENÍ V HODINÁCH PŘEDNESU
Lucie Heřmanová
ZA DÍVČÍ HERECKÝ VÝKON V DIALOGU LEV A MOUCHA
Johanka Karbulová
ZA DÍVČÍ HERECKÝ VÝKON V DIALOGU BARYK A VLAŠTOVKA
Lucie Novotná
ZA CHLAPECKÝ HERECKÝ VÝKON V DIALOGU BARYK A VLAŠTOVKA
Vojtěch Kubeš
ZA CHLAPECKÝ HERECKÝ VÝKON V DIALOGU LEV A MOUCHA
Vít Sláma
ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ - ZA DÍVČÍ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI KAROLÍNA PÖSELTOVÁ
Letošní rok příliš nepřál tvorbě inscenací, přesto jedna skupina v literárně dramatickém oboru byla schopna i přes různé uzávěry a brzdění tvorby online výukou dokončit inscenaci, a to 3. ročník, který vytvořil inscenaci Natálčin andulák, s níž byl s dalšími pouhými 4 inscenacemi z celé ČR vybrán, a také se úspěšně zúčastnil ,národní přehlídky Dětská scéna ve Svitavách.
Všichni herci jsou v této inscenaci velmi šikovní. Ale já bych dnes chtěla přece jen vyzdvihnout jednu z nich, a to Karolíny Pöseltovou za hlavní roli Natálky. Kája je od počátku tvorby velmi soustředěnou a aktivně tvořící herečkou, nad všemi situacemi velmi přemýšlí a snaží se je znovu a znovu zdokonalovat. Káje se tak, i přes její mladý věk, podařilo starosti a trápení postavy Natálky velmi věrohodně ztvárnit a přenést do inscenace. Za to si zaslouží cenu za herecký výkon v hlavní roli v inscenaci.
ZA ŠIROKOU ŠKÁLU TVORBY, A TO DOKONCE I JAKO REŽISÉR
V letošním roce bychom rádi udělili ještě další zvláštní cenu, a to Cenu za širokou škálu tvorby a za první režisérské počiny.
Je to cena pro Tadeáše Nováka.
I přes kovidová omezení se Tadeášovi podařilo zvládnout mnoho různorodých úkolů, natočil uvádění vánočních koncertů, které se promítali na náměstí na velkoplošné obrazovce, natočil též návod pro městskou knihovnu Ostrov, pracoval na přednesu, ale i na dvou dramatických výstupech (monologu a dialogu), zvládl moderování pořadu Být či nebýt, kvůli kterému se naučil ukázky dalších dvou monologů a především se stal pedagogickou posilou literárně dramatického oboru, takže má za sebou i tvorbu svých prvních dramatických výstupů, nejen jako dramaturg, ale i jako režisér.
Copyright © 2008 - 2013 All rights reserved. Powered by: www.valid.cz | Design: www.rrsoft.cz